Nowe zasady stosowania retinoidów i… nie tylko
Legislacja kosmetyczna nie zwalnia tempa. Mamy kolejne zmiany w prawie kosmetycznym. Tym razem chodzi o długo omawiane i wyczekiwane nowe zasady stosowania retinoidów i wielu innych substancji, w tym: genisteiny, daidzeiny, kwasu kojowego, alfa-arbutyny, arbutyny, 3-(4’-metylobenzylideno)-kamfory, triklokarbanu oraz triklosanu. …
Nano-substancje w świetle nowych regulacji
Pojawiły się nowe przepisy prawne dotyczące stosowania nano-substancji w produktach kosmetycznych. 14 marca 2024 r. pojawiło się Rozporządzenie Komisji (UE) 2024/858 zmieniające Rozporządzenie nr 1223/2009 w odniesieniu do stosowania w produktach kosmetycznych nanomateriałów: kopolimeru styrenowo/akrylowego, soli sodowej kopolimeru styrenowo/akrylowego, …
Mikroplastiki
Przed nami kolejna rewolucyjna zmiana w prawie kosmetycznym, na którą długo czekaliśmy. Chodzi o słynny temat mikroplastików i zakaz ich stosowania w kosmetykach. Zmianę tę wprowadza Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2055 z dnia 25 września 2023 r. zmieniające załącznik XVII do rozporządzenia …
Nowe alergeny
Już dawno prawo kosmetyczne nie zmieniało się w aż tak zawrotnym tempie. 26 lipca pojawiło się długo oczekiwane rozporządzenie wprowadzające konieczność znakowania nowych 56 alergenów zapachowych. Jest to istna rewolucja, na którą branża czekała już od dłuższego czasu i o …
Nowe substancje zakazane
Dziś krótki wpis o nowych substancjach zakazanych. Po raz kolejny pojawiły się zmiany w prawie kosmetycznym wprowadzające zakaz stosowania niektórych substancji w kosmetykach. Wszystko to przez nowe Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/1490 z dnia 19 lipca 2023 r. Jakie substancje będą więc …
Silikony D4, D5 i D6
22 czerwca 2023 r. ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia REACH (ang.: Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) zmieniający załącznik XVII. Zmiana ma na celu wprowadzenie ograniczeń stosowania silikonów D4, D5 i D6. Konkretnie chodzi o rozszerzenie ograniczeń już mających zastosowanie do substancji D4 …
BHT, Acid Yellow 3, Homosalate, HAA299 i Resorcinol
Co nowego czeka nas w najbliższym czasie w prawie kosmetycznym? Tym razem zmiany dotyczą aż 5 substancji: BHT, Acid Yellow 3, Homosalate, HAA299 i Resorcinol. Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów nowego Rozporządzenia 2022/2195 z dnia 10 listopada 2022 r. zapraszam do …
Przed nami kolejne nowości w prawie kosmetycznym. 15 września ukazało się Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/1531 wprowadzające wspomniane zmiany – więcej o nich poniżej. Salicylan metylu Od jakiegoś czasu sporo było szumu wokół salicylanu metylu (INCI: Methyl Salicylate). Składnik ten jest stosowany w …
Filtry UV i donory formaldehydu
Mamy lato w pełni, a więc idealny czas na wpis o filtrach UV 🙂 Czekają nas bowiem zmiany w prawie kosmetycznym w stosowaniu 2 filtrów UV: Benzophenone-3 i Octocrylene. To jeszcze nie wszystko, ponieważ nowym regulacjom będą podlegać również substancje uwalniające formaldehyd. Więcej szczegółów znajdziecie …
Nowe warunki stosowania Methyl-N-methylanthranilate
W Dzienniku Urzędowym UE ukazało się Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/135 z dnia 31 stycznia 2022 r. zmieniające warunki stosowania Methyl-N-methylanthranilate w produktach kosmetycznych. Co to za substancja i jakie są nowe uregulowania? Zapraszam do lektury nowego wpisu 🙂 Methyl-N-methylanthranilate Methyl-N-methylanthranilate (M-N-MA) …
Lilial i pirytionian cynku objęte zakazem stosowania
Nareszcie jest! Długo zapowiadane i wyczekiwane rozporządzenie zakazujące stosowania w produktach kosmetycznych m.in. lilialu (INCI: Butylphenyl Methylpropional) i pirytionianu cynku (INCI: Zinc Pyrithione). Rozporządzenie 2021/1902 z dnia 29 października 2021 r. zmienia zatem załączniki II, III i V do Rozporządzenia Parlamentu …
Mamy lato w pełni, a Komisja Europejska nie próżnuje i wprowadza kolejne zmiany w prawie kosmetycznym. I tak oto opublikowane zostało Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/1099 z dnia 5 lipca 2021 r. zmieniające załączniki II i III do Rozporządzenia (WE) nr 1223/2009. …
Dalsze losy ditlenku tytanu i kwasu salicylowego
26 maja 2021 roku ukazało się ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2021/850 zmieniające załączniki: II, III, IV oraz VI „rozporządzenia kosmetycznego” (1223/2009). Zmiany dotyczą warunków stosowania ditlenku tytanu i kwasu salicylowego, a także poszerzenia Załącznika II o nowe substancje zakazane. Całość Rozporządzenia znajduje się pod linkiem: …
Szykują się zmiany dla producentów lakierów do paznokci, farb do włosów i kosmetyków promieniochronnych. Ostatnio, a dokładnie 12 listopada, pojawiły się 3 rozporządzenia Komisji Europejskiej zmieniające odpowiednie załączniki do Rozporządzenia 1223/2009. Jakie to zmiany i co z nich wynika? …
Ditlenek tytanu – nowa opinia SCCS
Jest i ona! Nowa opinia Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów – SCCS (Scientific Committee on Consumer Safety) nr SCCS/1617/20 dotycząca bezpieczeństwa ditlenku tytanu ujrzała światło dzienne 8 października. Dotychczasowe opinie SCCS dotyczyły głównie dwutlenku tytanu w roli filtra UV w jego nano-formie (opinia …
2 kwietnia pojawiła się finalna opinia Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów – SCCS (Scientific Committee on Consumer Safety, SCCS/1613/19, dotycząca bezpieczeństwa związków glinu w kosmetykach. Substancje te budziły ostatnio sporo kontrowersji i dość często nie są dobrze odbierane przez konsumentów. …
Nowy Rok – nowe zmiany
Początek Nowego Roku to czas podsumowań, postanowień, a także zmian, również tych w regulacjach kosmetycznych. Jakie zmiany w prawie kosmetycznym przyniesie nam 2020 rok? O tym dowiecie się z poniższego wpisu 🙂 Kwas salicylowy na tapecie Dnia 27 listopada 2019 roku pojawiło …
Nano-ditlenek tytanu, Climbazole i nowy konserwant
Od 27 listopada 2019 obowiązują nas zmiany wprowadzone w załączniku VI i V Rozporządzenia 1223/2009. Jakich substancji dotyczą? To już wiecie z tytułu wpisu 😉 A na czym konkretnie polegają te zmiany? Zapraszam do lektury poniżej. Titanium Dioxide (nano) Zaczniemy od ditlenku …
Od 26 do 82 – dłuższa lista alergenów?
Obecnie Rozporządzenie 1223/2009 wymaga uwzględniania na liście składników kosmetyków (INCI) 26 alergenów pochodzących z syntetycznych kompozycji zapachowych, olejków eterycznych i ekstraktów. W praktyce oznacza to, że jeśli dany alergen przekracza stężenie 0,01% w kosmetyku zmywalnym (np. mydło, żel pod prysznic, szampon) …
Deklaracje marketingowe kosmetyków – obostrzenia
Od 1 lipca 2019 zaczęły obowiązywać przepisy Dokumentu Technicznego Komisji Europejskiej (załącznik III i IV) w sprawie oświadczeń dotyczących produktów kosmetycznych. Dokument Techniczny został zaakceptowany w 2014 roku, ale formalnie zaczął obowiązywać dopiero teraz. Powstał on w celu opisania dobrych praktyk …
Zmiany w Rozporządzeniu 1223/2009
12 czerwca weszło w życie Rozporządzenie Komisji (UE) nr 2019/831/UE z dnia 22 maja 2019 r. zmieniające załączniki II, III i V do Rozporządzenia 1223/2009. Co się zmieniło? Przede wszystkim w Rozporządzeniu uwzględniono związki sklasyfikowane jako substancje CMR (rakotwórcze, …