Od 26 do 82 – dłuższa lista alergenów?

Obecnie Rozporządzenie 1223/2009 wymaga uwzględniania na liście składników kosmetyków (INCI) 26 alergenów pochodzących z syntetycznych kompozycji zapachowych, olejków eterycznych i ekstraktów. W praktyce oznacza to, że jeśli dany alergen przekracza stężenie 0,01% w kosmetyku zmywalnym (np. mydło, żel pod prysznic, szampon) lub 0,001% w kosmetyku niezmywalnym (np. krem, balsam, tonik) wówczas musi on zostać wyszczególniony na etykiecie kosmetyku w składzie INCI.


Aktualna lista 26 alergenów uwzględnia: 

Alpha-isomethyl Ionone

Amyl Cinnamal

Amyl Cinnamyl Alcohol

Anise Alcohol

Benzyl Alcohol

Benzyl Benzoate

Benzyl Cinnamate

Benzyl Salicylate

Butylphenyl Methylpropional

Cinnmal 

Cinnamyl Alcohol

Citral

Citronellol

Coumarin

Eugenol

Evernia Prunastri Extract

Evernia Furfuracea Extract

Farnesol

Geraniol

Hexyl Cinnamal

Hydroxycitronellal

Hydroksyisohexyl 3-cyclohexene Carboxaldehyde (HICC)* 

Isoeugenol

Limonene

Linalool

Methyl 2-octynoate

Od dnia 23 sierpnia 2019 r. produkty kosmetyczne zawierające HICC nie mogą być wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej. Od dnia 23 sierpnia 2021 r. produkty kosmetyczne zawierające HICC nie będą udostępniane na rynku unijnym.

Powyżej opisana praktyka ma na celu przede wszystkim ochronę konsumentów i ich informowanie o obecności poszczególnych alergenów w kosmetykach. Jest to szczególnie ważne dla osób uczulonych na dane związki zapachowe. Lista składników INCI ma również istotne znaczenie w praktyce klinicznej w postępowaniu z pacjentami, którzy są uczuleni na co najmniej jeden z wymienionych alergenów zapachowych. 

Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) w opinii na temat alergenów zapachowych w produktach kosmetycznych (SCCS/1459/11) stwierdził, że konsumenci powinni być informowani również o dodatkowych składnikach zapachowych, wykraczających poza wspomnianą listę 26 alergenów. Przegląd danych klinicznych i eksperymentalnych pokazuje bowiem, że istnieje o wiele więcej substancji zapachowych, niż aktualnie deklarowanych 26 alergenów, o działaniu uczulającymi dla ludzi. Opinia SCCS jest dostępna na stronie: https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_073.pdf

Aktualnie trwają więc prace nad wdrożeniem nowych zmian do Rozporządzenia 1223/2009, a mianowicie – nad poszerzeniem listy z 26 do 82 alergenów zapachowych. Wśród „nowych alergenów” mogą się znaleźć takie jak: mentol (Menthol), Terpineol, octan linalilu (Linalyl Acetate), kamfora (Camphor), wanilina (Vanillin), pochodne geraniolu: Geranial i Geranyl Acetate, a także znane roślinne olejki eteryczne, jak np.: olejek ylang-ylang (Cananga Odorata Flower Oil), olejek cynamonowy (Cinnamomum Zeylanicum Bark Oil), czy też olejek lawendowy (Lavandula Officinalis Flower Oil). Komisja Europejska zaproponowała zmiany do Załącznika III, z którymi można zapoznać się pod linkiem: https://ec.europa.eu/docsroom/documents/34512


Zmiany te mogą zostać wprowadzone już w 2020 lub 2021 roku. Wówczas producenci kosmetyków będą zobligowani do modyfikacji etykiet kosmetyków poprzez wprowadzenie kolejnych alergenów do składów INCI. Wszystko wskazuje więc na to, że wkrótce listy składników kosmetyków znacząco się wydłużą lub – jak kto woli – wzbogacą o nowe alergeny. 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram