Od ostatniego wpisu minęło trochę czasu. Ale to nie znaczy, że prawo kosmetyczne stanęło w miejscu. Właśnie pojawiło się nowe Rozporządzenie Komisji (UE) 2025/877 z dnia 12 maja 2025 r. zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 w odniesieniu do stosowania w produktach kosmetycznych niektórych substancji sklasyfikowanych jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość. Wprowadza ono kolejne substancje zakazane do załącznika II.
Co będzie zakazane?
Na listę składników zakazanych w kosmetykach trafi 21 nowych substancji o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub działającym szkodliwie na rozrodczość. Oznacza to, że aktualnie będziemy mieli już nie 1730 ale aż 1751 substancji zakazanych do stosowania w kosmetykach.
Dla branży kosmetycznej najbardziej istotne są zakazy stosowania:
- Dimethyltolylamine – substancja dotychczas nie była regulowana przez prawo,
- Trimethylbenzoyl Diphenylphosphine Oxide (TPO) – obecnie objęty jest załącznikiem III, poz. 311, dopuszczony do stosowana w max. stężeniu 5 % w produktach przeznaczonych do modelowania i stylizacji paznokci, wyłącznie do użytku profesjonalnego.

Substancje te miały szczególne znaczenie w zastosowaniach w lakierach do paznokci do manicure hybrydowego. Dimethyltolylamine służy jako przyspieszacz polimeryzacji, a TPO stanowi fotoinicjator w procesach utwardzania pigmentowanych powłok utwardzalnych promieniami UV. Aktualnie Dimethyltolylamine została sklasyfikowana jako rakotwórcza, a z kolei TPO – jako substancja działająca szkodliwe na rozrodczość. Stąd ich zakaz stosowania.
Rozporządzenie stosowane będzie od 1 września tego roku. Oznacza to, że od 1 września 2025 r. kosmetyki zawierające w swoim składzie wskazane substancje nie będą mogły być wprowadzane do obrotu, ani udostępniane na rynku.
Podsumowanie

Dzisiejszy zwięzły wpis opowiada o wprowadzeniu nowych substancji zakazanych w produktach kosmetycznych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zakaz używania Dimethyltolylamine oraz Trimethylbenzoyl Diphenylphosphine Oxide, bardzo istotnych dla branży lakierów hybrydowych. Po więcej szczegółów odsyłam do rozporządzenia na stronie www: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=OJ:L_202500877